Iespējamie nesošo sienu vеidi:
* Murēto konstrukciju sienas:
- Keramzītbetona bloku sienas;
- Gāzbetona bloku sienas;
- Keramisko bloku sienas;
- Ķieģeļu mūra sienas;
- Betona paneļu sienas (rūpnieciski izgatavotas).
* Koka sienas:
- Koka karkasa sienas ( rūpnieciski izgatavotas vai izbūvējamas būvlaukumā);
- Guļbaļķu sienas;
- SIP paneļu sienas. Tas ir strukturāli izolēts panelis, sastāv no divām OSB loksnēm ar starp tām ielīmētu putupolistirolu;
- CLT (Cross-Laminated Timber) paneļu sienas. Daudzslāņu līmēts koka panelis.
* Metāla karkasa sienas.
Īss komentārs par iepriekš minētajiem variantiem.
* Mūrēto konstrukciju sienas.
- Ķieģeļu. Slikti piemēroti individuālai celtniecībai zemo siltumizolācijas rādītāju un augstās mūra darbietilpības dēļ.
- Rūpnīcas betona paneļi. (Ārsienām siltināti). To pielietojums kopā ar saliekamajiem dzelzsbetona pārseguma paneļiem ļauj uzbūvēt, piemēram, divstāvu māju burtiski dažu dienu laikā. Tomēr būvniecības ātrums parasti nav noteicošais būvniecības veida izvēlē. Lielie paneļi, pirmkārt, stipri ierobežo plānošanas un arhitektūras risinājumus, otrkārt, prasa nopietnu kravas celšanas tehniku. Turklāt mazajam pasūtītājam parasti ir sarežģīti nodarboties ar rūpnīcu, kas orientēta lielākoties uz lielo pircēju.
- Keramikas bloki. Materiālam piemīt labas nesošās un siltumizolācijas īpašības un kopumā lietot var. Dažas problēmas rodas, ierīkojot kanālus zem inženierkomunikācijām. Savas tukšās struktūras dēļ štrobējot sienās tiek iegūti pārāk plaši un dziļi kanāli, kas pēc tam prasa ievērojamu piepūli to iestrādē.
- Gāzbetona bloki. Dažus no šiem blokiem var izmantot ārsienām bez papildu siltināšanas. Tomēr tas, mūsuprāt, nav tas labākais risinājums. Lieta tāda, ka pašu bloku un šuvju tvaika caurlaidības starpības dēļ uz gatavās sienas no ārpuses vispirms izspraucas mūra zīmējums un pēc tam šajās vietās veidojas plaisas. Tāpēc pat tad, kad bloks ir pārtiekošs pēc saviem siltumizolācijas raksturlielumiem, jāierīko papildu siltinātāja slānis. Otrs gāzbetona trūkums ir augsta ūdens uzsūkšanās, kas būvniecības laikā prasa pastiprinātu uzmanību. Pamatīgi izmircis bloks gatavā un ekspluatētā mājā var žūt vēl pāris gadus, ar visām no tā izrietošajām problēmām.
- Keramzītbetona bloks. Materiālam ir mazstāvu būvniecībai pietiekama nestspēja, neslikti siltumizolācijas raksturlielumi, to saistviela ir vienkārša cementa un smilts šmūrjava un daudz neuzsūc ūdeni. Labs materiāls cenas un kvalitātes ziņā.
* Koka sienas.
- Paneļa CLT SIPS. Risinājumi, kas ir ļoti reti izmantoti jebkur pasaulē. Maz ticams, ka valstīs ar augstu attīstītu koka nambūvi, piemēram, Amerikā, Kanādā, Somijā nav mēģināts ieviest šādas tehnoloģijas, tomēr nomācošo vairākumu koka namu tur būvē ne tā. Tāpēc labāk laikam nedarīt kļūdas un pelietot labi atstrādātu metodi.
- Koka karkass. Ta arī ir labi atstrādāta metode. Sienas, kas būvētas pēc šādas tehnoloģijas, izmaksā par 30-40% lētāk nekā analogā mūra sienas, ātri tiek celtas, daudzi būvnieki ir uzkrājuši pietiekamu pieredzi šo darbu veikšanai. Pie šādu sienu trūkuma var attiecināt sekojošo:
- Koka un karkasa sienas siltuma inerce ir zemāka par mūra bloku sienām.
- Kokam, pat pareizi apstrādātam vai ar autoklāva žāvēšanas metodi, ir nosliece uz pūšanu kādu traucējumu gadījumos mitruma vai siltuma režīmos.
- Nevar izslēgt kukaiņu apmetnes šādās sienās pie ne visai kvalitatīvas būvdarbu veikšanas.
Turklāt jāņem vērā, ka pašas sienas ir tikai aptuveni 15% no kopējām būvniecības izmaksām. Līdz ar to attiecībā uz visu būvi daudz ietaupīt nesanāks.
- Sienas no baļķiem un brusām. Nav ieteicams lietot pastāvīgi dzīvojamām mājām. Pirmkārt, lai kāds baļķa biezums nebūtu, tik un tā nepieciešama papildu siltināšana. Otrkārt, un tā ir galvenā problēma, šādām mājām ir liels rukums koka žūšanas laikā, kas prasa lietpratīgus un ne lētus risinājumus tā kompensēšanai.
- Plānsienu metāla karkasa sienas: mūsuprāt, neveiksmīgs mēģinājums izplatīt plaši pielietoto ģipškartona starpsienu un griestu būvniecības tehnoloģiju visā mājā. Tīklā ir daudz video par to, kā šāda māja “tur” siltumu. Lietot nav ieteicams.