Energoefektivitāte.


Izstrādājot būvprojektu dzīvojamajām mājām, projektētājam jāievēro ļoti daudz likumi un normatīvi. Viens no tādiem normatīviem ir Energoefektivitātes likums. Šis likums nosaka, ka no 2021. gada visām jaunbūvējamajām dzīvojamajām mājām jāatbilst A klases energoefektivitātei. Skaidrs ir tas, jo augstāka energoefektivitātes klase, jo labākai siltumizolācijai jabūt norobežojošajās konstrukcijās ( sienās, grīdās, jumtā, u.c.) A klasi sasniegt ir praktiski neiespējami bez rekuperācijas sistēmas uzstādīšanas.  Ja kāds nezina, ir sistēma, kas silda pieplūstošo auksto gaisu, pateicoties siltajam izejošajam. Viennozīmīgu secinājumu par šīs sistēmas piemērošanas priekšrocībām vai trūkumiem mums pagaidām nav izdevies izdarīt. Var sastapt pilnīgi atšķirīgus viedokļus no tāda: mēs pirms tam bez visa dzīvojām līdz izslēdzām un vairs neieslēdzam, tāpēc pagaidām savu rekomendāciju šajā jomā mums nav. Tomēr, jau minēts, iekļaut to būvprojektā un attiecīgi plānot ierīkošanas vietu būs nepieciešams.

Attiecībā uz mājas konstruktīvajām īpatnībām no enerģijas taupīšanas viedokļa var atzīmēt sekojošo :

  • Ja ir gāzes apkure, lietderīgi ir veidot siltas grīdas. Šis risinājums ļaus vispilnīgāk izmantot kondensāta katla iespējas. Lieta tāda, ka kondensāta katls sāk būt efektīvs pie zemām nesēja temperatūrām, bet nekondensētie katli vairs nav atļauti uzstādīšanai Latvijā.
  • Vienkāršas konfigurācijas māja ir efektīvāka par mājām ar sarežģītu konfigurāciju. Lauzītās ārsienu līnijas, arī sarežģītie jumti palielina siltumu atdevošo platību pie viena un paša apjoma, līdz ar to padara būvi mazāk energoefektīvu. Labs piemērs šeit varētu būt somi, zviedri, norvēģi, kuriem vairākums ģimenes māju ir plānā vai nu pilni taisnstūri, vai pāris sasprausti taisnstūri.
  • Augstie griesti, bet īpaši otrā gaisma (starpstāvu pārseguma starp stāviem neesamība), arī lielie logi neattiecas uz enerģiju taupošiem risinājumiem.
  • Augstie griesti, bet īpaši otrā gaisma (starpstāvu pārseguma starp stāviem neesamība), arī lielie logi neattiecas uz enerģiju taupošiem risinājumiem.
  • Ekonomiski izdevīgs risinājums mājas siltināšanai no augšas ir aukstie bēniņi. Šis risinājums ļauj uzbērt pēc iespējas biezu nedārgas eko vates kārtu uz bēniņu pārseguma, turklāt ir lieliska vieta rekuperatora uzstādīšanai.
  • Jāņem vērā būvniecības kļūdu faktors. Īpaši individuālajā būvniecībā. Ir tehnoloģijas, kas Latvijā labi izstrādātas, kurās specializējas daudzas būvkompānijas. Brāķa iespējamība šajā gadījumā ir daudz zemāka nekā tad, ja tiek izgatavots kaut kas rets. piemēru šādai tehnoloģijai var minēt mājas siltināšanu ar akmens vati, kam seko dekoratīvā apmetuma uzklāšana un krāsošana. Tehnoloģija jau sen ir izpētīta un masveidā pielietota.